دوربین حرارتی چیست ؟

دوربین حرارتی چیست ؟

دوربین حرارتی چیست سؤالی است که ممکن است ذهن افرادی که قصد استفاده از آن را در میان تجهیزات مورد نیاز خود را دارند به خود مشغول کرده باشد . به این منظور در این مقاله سعی خواهیم کرد تا با معرفی این دستگاه و کاربرد های آن بتوانیم تا حدودی به سؤالات و ابهامات شما در این زمینه پاسخ دهیم . دوربین ترموویژن یا حرارتی در واقع ابزاری است که به منظور تشخیص عیوب در فرآیند نگهداری و تعمیرات ، مبتنی بر پایش وضعیت استفاده می شود . در واقع هرگونه خرابی یا نقصی که در وسایل ، خود را با اختلاف دما نسبت به نقاط اطراف نشان می دهد با آن ها قابل شناسایی و ردیابی است چرا که دوربین های حرارتی از تشعشعات منتشر شده از دستگاه ها برای تصویر برداری گرمایی استفاده می کنند

نحوه عملکرد دوربین ترموویژن یا حرارتی

اگر کمی به ساختار این دوربین ها دقت کنیم خواهیم دید که آن ها به صورت مستقیم دما را اندازه گیری نمی کنند . این نوع از دوربین ها با دریافت امواج مادون قرمز ساطع شده از جسم و مطابق با پیکربندی هایی نظیر دمای محیط ، فاصله دستگاه تا هدف و …که کاربر روی دستگاه از قبل اعمال کرده است ، اندازه گیری های لازمه را صورت داده و نتیجه را در قالب دما برای شما نشان می دهند .

تصورات اشتباه در مورد دوربین حرارتی چیست ؟

از جمله تصورات اشتباهی که در مورد آن ها در میان برخی از افراد رایج است می توان به توانایی آن ها در دیدن درون اجسام اشاره کرد . در اینجا باید گفت که این تصور کاملاً اشتباه است ، چرا که این موضوع هیچ چگونه پایه و اساس علمی ندارد . با کمی مطالعه در این زمینه به راحتی متوجه خواهیم شد که امواج مادون قرمزی که از آن ها برای اندازه گیری دما در دوربین ها استفاده می شود ، سطح انرژی پایین تری نسبت به امواج مرئی دارند . این ضعف در سطح انرژی باعث می شود تا آن ها نتوانند حتی مثل نور از درون شیشه و هیچ جسم صلبی عبور کنند . در این بین تنها تعداد اندکی از مواد چون ژرمانیوم هستند که می توانند آن ها را از خود عبور دهند . اگر قصد دیدن درون یکی از تجهیزات خود با دوربین ترموویژن را دارید ( برای مثال یک تابلو برق و مواردی این چنینی) می توانید از پنجره های مادون قرمز که از فلز ژرمانیوم ساخته می شوند استفاده کنید و با قرار دادن آن ها روی  تجهیز مورد نظر این کار را به‌راحتی انجام دهید .

انواع دوربین حرارتی چیست ؟

در تقسیم بندی دوربین های حرارتی آن ها را بر اساس معیار های مختلف در دسته های متفاوتی قرار می دهند ولی به طور کلی می توان آن ها را در گروه باند کوتاه (محدوده 0 تا 2 میکرومتر) ، باند متوسط محدوده (2 تا 5.5 میکرو متر) و باند بلند (از 5.7 تا 15میکرو متر) قرارداد . این تقسیم بندی راهنمای خوبی برای انتخاب دستگاه مناسب با نوع نیاز فرد یا صنعت مورد نظر می باشد ؛ چرا که هرکدام از آن ها مناسب استفاده در موقعیت خاص طراحی شده برای آن هستند .

 برای مثال دوربین های ترموگرافی معمولی تنها قادر به نمایش نمودار حرارتی سطوح جامد و مایع هستند و شما در حالت عادی و طبیعی قادر به اندازه گیری طیف حرارتی گازها با آن ها نخواهید بود . به همین خاطر متخصصان این حوزه در شناسایی نشتی ها و طیف های دمایی گاز ها در شاخه ای از دوربین های حرارتی باند طیفی آن ها را محدود کرده اند تا بتوان از آن ها برای شناسایی رنج دمایی گاز ها استفاده کنند .

ملاک های مهم در انتخاب دوربین حرارتی چیست ؟

قبل از هر چیز باید گفت که گران قیمت بودن یک دوربین حرارتی هرگز نمی تواند ملاک خوبی برای انتخاب این گونه ابزار باشد ؛ چرا که در برخی موارد دوربینی ارزان قیمت با توجه به شرایط محیطی کارایی به مراتب بهتر از نوع گران قیمت خود خواهد داشت .

در ادامه برخی از ملاک های مهم در انتخاب دوربین حرارتی را معرفی خواهیم کرد تا انتخابی آگاهانه تر داشته باشید .

 1. کیفیت تصویر دیتکتور

بالارفتن کیفیت تصویر یا به عبارتی تعداد پیکسل حرارتی ارتباط مستقیمی با دقت دوربین و نحوه تصویر برداری آن دارد . با بالارفتن رزولوشن دوربین کیفیت عکس حرارتی نیز به همان نسبت بالا می رود و شما شاهد دقت اندازه گیری بیشتری مخصوصاً در فواصل دورتر خواهید بود .

 • گستره دمایی

این حد محدوده اندازه گیری استاندارد دوربین را تعیین می کند که باید متناسب با نیاز کاربر انتخاب شود .

 • میدان دید

میدان دید محدود برای فاصله های دور و میدان دید باز برای فاصله های نزدیک مناسب تر است .

 • حساسیت دمایی

این معیار قدرت تفکیک کنندی یک دوربین حرارتی را مشخص می کند ، برای مثال در دوربینی با حساسیت دمایی 0.03 درجه سانتی گراد ، برای کاربر این امکان وجود دارد که تمامی دما ها را با اختلاف 0.03 درجه سانتی گراد و به صورت تفکیک شده با رنگ های متفاوت مشاهده کند .

 • فوکوس یا تنظیم فاصله عدسی ها به منظور داشتن تصویری واضح تر

در این دوربین ها حالت های مختلفی برای کنترل فوکوس مانند دستی ، اتوماتیک و یا از طریق کامپیوتر و توسط ریموت کنترل وجود دارد که تا حدود زیادی بستگی انتخاب کاربر در این زمینه دارد .

 • زوم

برخورداری از زوم دیجیتال گرچه یک مزیت محسوب می شود ولی در اکثر موارد کیفیت عکس را پایین می آورد .

 • فاصله بین پیکسلی دیتکتور حرارتی

برای فواصل دور بهتر است تا این فاصله کمتر باشد و در فاصله های نزدیک بیشتر

 • نقطه Spot

این نقطه نشانگر تعداد نقطه ها ، ناحیه ها و خطوطی است که یک کاربر می تواند در نمایشگر قرار دهد تا بتواند به طور هم زمان چند دستگاه را از نظر دمایی با هم مقایسه کند .

 • دقت در اندازه گیری

رابطه معکوسی با پایین بودن این عدد و بالاتر رفتن دقت در دوربین وجود دارد

 • نمایش هم زمان تصاویر دمایی و طبیعی

قابلیت ارائه تصاویر حرارتی و طبیعی قسمت معیوب در کنار یکدیگر

 • اندازه گیری شار حرارتی

داشتن این قابلیت باعث می شود تا بتوانید میزان شار حرارتی انتقال یافته از قسمت های مختلف تصویر را اندازه گیری کنید .

 • اندازه گیری طول و مساحت هدف

برخوردار بودن از قابلیت اندازه گیری هوشمند مساحت جهت تعیین میزان رسوب یا خوردگی

 • قابلیت ترسیم نموداردوربین حرارتی چیست

جهت برسی رفتار های دمایی جسم در دوره های زمانی مختلف

 • قالب رنگ

در اختیار داشتن پالت رنگی متفاوت به آنالیز حرارتی و توانایی عیب یابی شما کمک شایانی خواهد کرد .

 • برخورداری از تصویر برداری پانورما

با این قابلیت قادر خواهید بود تا تصاویر گسترده ای را به صورت عرضی و یا طولی تهیه نمایید و از گرفتن چندین عکس و مدیریت تک تک آن ها اجتناب کنید .

 • ضبط صدا

توانایی ذخیره صدای کاربر برای ضمیمه کردن راهنما و یا توضیحات متخصص روی تصاویر گرفته شده .

 • نشانگر لیزری

جهت تعیین نمودن هدف در زمان تصویر برداری (به‌ویژه در زمان یکسان بودن دمای هدف با محیط پیرامون)