تماس فوری : 09120714820

تعمیرات و آنالیز جریان موتور

با وجود تمام ابزارهای تعمیرات و آنالیز جریان موتور مورد استفاده برای رسیدن به درجه بالایی از قابلیت اطمینان و  نظارت بر عملکرد موتورهای القایی، شرکت ها همچنان با مشکلات عمده ای مانند کاهش طول عمر موتور و خرابی های پیش بینی نشده سیستم دست و پنجه نرم می کردند. چندین روش نظارت بر شرایط مانند نظارت حرارتی و نظارت بر ارتعاش وجود دارد که به سنسورهای پرهزینه نیاز دارند، در حالی که نظارت فعلی به هیچ نوع سنسور اضافی نیاز ندارد. 

صنعت نظارت و پایش وضعیت سال‌هاست که به طور گسترده از تحلیل ارتعاش استفاده می‌کند. استفاده از موتورهای القایی در درایوهای صنعتی بسیار رایج است زیرا آنها قابل اعتماد، و مقرون به صرفه  هستند. در واقع، آنها حتی تبدیل به موتورهای اسب‌ بخار در صنعت شدند، زیرا نقش مهمی در تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی دارند. از آنجایی که اطمینان از عملکرد ایمن به شدت به تعمیر و نگهداری مناسب، تشخیص عیب، عملکرد ایمن و قابلیت اطمینان عملیات بستگی دارد، تکنیک‌ها و ابزارهای سنتی زیادی برای نظارت بر موتورهای القایی استفاده می‌شوند. بنابراین، بیایید ابتدا تجزیه و تحلیل امضای جریان موتور را درک کنیم و ببینیم که چگونه نقش مهمی در انقلابی کردن صنعت نظارت بر وضعیت ایفا می کند.

دستگاه های آنالیز جریان موتور

دستگاه (Olip MDT (Artesis قادر به عیب‌یابی انواع موتورهای سه فاز با دور ثابت و متغیر، موتورهای القائی، موتورهای سنکرون و ژنراتورها با محدوده ولتاژ ضعیف، متوسط و قوی بوده و برای آنالیزهای خود از ۳ سنسور جریان و ولتاژ که به سادگی نصب می‌شوند، استفاده می‌نماید.

این دستگاه همچنین قابلیت‌های یک پاور آنالایزر کاملا حرفه‌ایی را دارا بوده و از طرفی تست کامل یک ماشین از نظر مکانیکی، الکتریکی و تخلیه جزئی با استفاده از MDT حدودا یک ساعت به طول می‌انجامد که عملا امکان انجام بین ۵ تا ۷ تست در روز را به اپراتور می‌دهد. این زمان تست بسته به پارامترهای انتخابی اپراتور جهت داده برداری کاهش می‌یابد.


پکیج MDT در نهایت با استفاده از نرم افزار حرفه‌ایی خود اطلاعات کاملی را از هارمونیک‌ها (تا ۱۳ برابر) ارائه می‌نماید که از جمله عیوب مکانیکی و الکتریکی رایج قابل شناسایی با این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

AMTSON-1-480x310

دستگاه AMT Pro با آنالیز موتورهای AC سه فاز با سرعت ثابت و متغیر،  ژنراتورها،  کمپرسورها،  فن ها،  پمپ ها،  نوار نقاله ها،  تجهیزات موتوری سازگار است.

  • عیب یابی خودکار
  • تولید گزارش فوری با اطلاعات عیب یابی
  • نمایش طیف پیشرفته و شکل موج آنالیز جریان
  • دسترسی به برنامه های کاربردی
  • یکپارچه سازی از طریق وای فای
  • زمان آزمون کوتاه (۷ دقیقه)
  • راه اندازی تست ساده و آسان
  • تست موتور آنلاین
  • قابل حمل، باتری داخلی

چگونه تعمیرات و آنالیز جریان موتور فرکانس های خطا را تشخیص می دهد؟

بیایید یک مثال از سیگنالی از  جریان الکتریکی که از منبع تغذیه موتور بدون ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه دریافت می‌کنید، در نظر بگیریم. در تجزیه و تحلیل امضای جریان موتور، طیف فرکانس (معروف به امضای جریان) با پردازش سیگنال جریان به دست می آید. در صورت وجود ایراد، طیف فرکانس با موتور سالم متفاوت می شود. 

تشخیص عیب موتور القایی و نظارت بر وضعیت از طریق تکنیک‌های پردازش سیگنال به دست می‌آید زیرا تکنیک پردازش سیگنال یک تکنیک مقرون به صرفه است و اجرای آنها بسیار آسان است. علاوه بر این، اجرای MCSA به تجزیه و تحلیل دقیق خطا کمک می کند.

برای شناسایی الگوهای امضای جریان انحصاری موتور و ارائه دامنه دینامیکی گسترده‌تری از خطاهای مختلف، از واحد دسی بل (dB) در مقابل طیف فرکانس استفاده می‌شود. این تکنیک به شناسایی عیوبی مانند خطاهای استاتور، لغزش روتور، خطاهای یاتاقان و خروج از مرکز کمک می کند، یا ممکن است با آنالیز امضای جریان موتور به ترکیبی از این خطاها پی برد.

 

خطاهایی که تعمیرات و آنالیز جریان موتور می تواند تشخیص دهد، چیست؟

شناسایی خطای بلبرینگ با تجزیه و تحلیل جریان سیگنال موتور

 هنگامی که شرایط عملیاتی نرمال است و تعادلی بین تراز خوب و بار وجود دارد، خرابی های ناشی از خستگی موتور معمولاً با شکاف های کوچک شروع می شوند. این بدان معنی است که آنها به آرامی پخش می شوند تا شروع به ایجاد ارتعاشات و سطوح نویز قابل توجهی کنند. قابل درک است که تشخیص عیوب بلبرینگ موتور به دلایل مختلف مانند ناهماهنگی آسان نیست. اینجاست که MCSA برای شناسایی عیوب با شناسایی اجزای فرکانس – f 0 (فرکانس پایین) و f 1 (فرکانس بالا) وارد عمل می شود.

شناسایی شکستگی میله های روتر با تجزیه و تحلیل جریان سیگنال موتور

می دانیم که موتورهای القایی خاص به دلیل چرخه های کاری پر زحمت با مشکل شکستن میله های روتور مواجه می شوند، اما باعث خرابی موتور القایی نمی شوند. با این حال، آنها می توانند به آسیب های دیگری منجر شوند. به عنوان مثال، مکانیسم خطا می تواند قطعات را بشکند و باعث آسیب مکانیکی و خرابی سیم پیچ شود که مستقیماً بر تولید تأثیر می گذارد و منجر به تعمیر گران قیمت می شود.

شناسایی شکاف هوا و خروج از مرکز با تجزیه و تحلیل جریان سیگنال موتور

این خطا باعث ایجاد طول شکاف هوا می شود که نسبت به زمان و زاویه محیط استاتور ثابت نمی ماند. این زمانی اتفاق می افتد که هیچ شکاف هوای یکنواختی بین استاتور و روتور وجود نداشته باشد. سه نوع خروج از مرکز شکاف هوا وجود دارد: خروج از مرکز دینامیک، استاتیک و مخلوط.

نقش آنالیز جریان موتور در انقلابی کردن صنعت نظارت بر شرایط

پمپ های زیردریایی الکتریکی (ESP) نمونه کاملی از اهمیت آنالیز امضای جریان موتور (MCSA) در تغییر چهره صنعت نظارت بر وضعیت هستند. از آنجایی که ESP ها نقش اساسی در عملیات گاز و نفت دارند، یکی از سازگارترین گزینه ها در نظر گرفته می شوند، زیرا یک مخزن انرژی کافی برای تولید نفت ندارد و برای افزایش جریان سیال به یک روش بالابر اقتصادی نیاز دارد.

با این حال، شرایط سخت در برخی از پمپ ها به این معنی است که قابلیت اطمینان پمپ تحت تاثیر قرار می گیرد. در نتیجه، خرابی های ESP به دلیل وجود ذرات ریز سنگ، تغییرات ناگهانی در شرایط چاه، وجود گاز و حتی افزایش دما وجود دارد. با توجه به اینکه ESP به دلیل بسیاری از عوامل خارجی و داخلی که مستقیماً تولید را تحت تأثیر قرار می دهد شروع به شکست کرد، نیاز به راه حلی وجود داشت که بتواند خطرات را کاهش دهد. 

اینجا جایی است که آنالیز امضای جریان موتور (MCSA) به عنوان یک راه حل عالی وارد عمل شد زیرا داده های جریان و ولتاژ را با استفاده از الگوریتم های پیشرفته تجزیه و تحلیل می کند و به تشخیص زودهنگام مشکلات برای جلوگیری از هرگونه آسیب کمک می کند.

با معرفی آنالیز امضای جریان موتور (MCSA)، ابزارهای قبلی نظارت بر وضعیت ESP دیگر چندان مؤثر به نظر نمی رسند زیرا سیستم MCSA را می توان در کابین کنترل موتور نصب کرد (محیط ایده آل برای سیستم برای کاهش دقیق خطرات). چیزی که MCSA را بسیار موثر می کند این است که آنها توانایی جمع آوری داده ها را بدون توجه به شرایط عملیاتی دارند. از این رو، MCSA تضمین می‌کند که جریان‌های مداومی از داده‌های با بهترین کیفیت وجود دارد.

اکنون بیایید الگوریتم های تشخیص ناهنجاری در ESP و نحوه بازرسی هر موتور و پمپ را مورد بحث قرار دهیم. با این حال، با MSCA، نیازی به بررسی هر پمپ برای بازرسی دستی نیست زیرا تیم مهندسی به راحتی می تواند صدها پمپ را نظارت کند. 

سیستم مبتنی بر MSCA به سادگی فرآیند پر زحمت و پر زحمت بازرسی دستی هر موتور و پمپ را از بین برده است. الگوریتم های تشخیص ناهنجاری همچنین نشان می دهد که کدام پمپ ها به درستی کار نمی کنند. 

این به تیم تعمیرات و آنالیز جریان موتور کمک می کند تا روی پمپ هایی که نیاز به تعمیر فوری دارند تمرکز کنند. علاوه بر این، ریشه مشکل را نیز نشان می دهد.

لازم به ذکر است که واحد پیمانکاری شرکت نوآوران پایش در دفتری جداگانه و با سابقه بیش از ۱۰ سال، دارنده گواهینامه صلاحیت رتبه بندی ، دانش بنیان ، صلاحیت اداره کار ، ایمنی آماده ارائه خدمات ارزنده در صنایع نفت گاز پتروشیمی، آماده ارائه تعمیرات و آنالیز جریان موتور می باشد.

این شرکت آماده ارائه خدمات آنالیز جریان موتور به منظور جهت شناسایی کلیه عیوب برقی و مکانیکی تجهیزات صنعتی از قبیل موتورها، ژنراتورها، پمپ های درون چاهی و … است.

در صورت هرگونه سوال در هر ساعت از شبانه روز با شماره همراه ۰۹۳۳۵۰۵۴۱۰۳تماس حاصل فرمائید.

معرفی هلدینگ دانش بنیان نوآوران پایش

 

هلدینگ دانش بنیان نوآوران از سال ۹۱ با هدف بومی سازی تکنولوژی پایش وضعیت شروع به فعالیت نمود ، این هلدینگ هم اکنون در پنج دفتر ایران و دو دفتر خارج از کشور مشغول به فعالیت میباشد دفاتر داخل کشور شامل دپارتمان تجهیزات پایش وضعیت ، دپارتمان تامین تجهیزات عمومی ، دپارتمان آموزش ، دپارتمان پیمانکاری ، دپارتمان کارگاه می باشد. همچنین این هلدینگ هم اکنون دارای چندین نمایندگی انحصاری از خارج از کشور، گواهی صلاحیت پیمانکاری سازمان برنامه و بودجه ، گواهی دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، گواهی آموزش از نفت مرکزی میباشد. این هلدینگ دارای بیش از ۳۰۰ حسن انجام کار فروش ، ۲۰۰ حسن انجام کار پیمانکاری ، ۳۰۰ حسن انجام کار کارگاه آموزشی بوده و بیش از ۱۵۰۰ نفر در صنایع نفت گاز پتروشیمی را آموزش داده است. همچنین این شرکت با ارتباط مناسب با موسسه mobius استرالیا توانایی برگزاری کارگاه آموزش و آزمون و دریافت گواهینامه بین المللی در دفاتر ترکیه و دبی را دارد.

ما در بیشتر نمایشگاههای داخلی و خارجی در کنار شما عزیزان از سال ۹۱ حضور داریم.

نمایشگاه نفت گاز پتروشیمی تهران سال ۱۳۹۵
نمایشگاه تجهیزات دوار تهران سال ۱۳۹۳
نمایشگاه نفت گاز پتروشیمی تهران سال ۱۳۹۲
نمایشگاه نفت گاز پتروشیمی شیراز سال ۱۳۹۸
نمایشگاه آکوستیک تهران سال ۱۳۹۷
نمایشگاه نفت و گاز تهران سال ۱۳۹۶
نمایشگاه صنعت نفت گاز پتروشیمی تهران 1401
نمایشگاه صنعت نفت و گاز آدیپک ابوظبی سال ۱۳۹۹
نمایشگاه صنعت نفت گاز پتروشیمی تهران سال ۱۳۹۹
نمایشگاه صنعت نفت گاز پتروشیمی اهواز سال ۱۳۹۹
حضور در شبکه یک سیما مسابقه کارویا سال ۱۴۰۰
نمایشگاه صنعت برق - دبی سال ۱۴۰۰
نمایشگاه صنعت ترکیه استانبول سال ۱۴۰۰
نمایشگاه صنعت نفت گاز پتروشیمی تهران ۱۴۰۱
نمایشگاه صنعت نفت گاز پتروشیمی تهران ۱۴۰۱
نمایشگاه صنعت نفت گاز پتروشیمی تهران ۱۴۰۱

با تشکر از حضور گرم شما عزیزان در نمایشگاه نفت ، گاز ، پتروشیمی تهران ۱۴۰۱

فروش آغاز تعهد می باشد، با ارائه خدمات و آموزش همیشه در کنار شما هستیم.

این شرکت از طریق دفاتر خارج از کشور محصولات کمپانی پروفتکنیک و ماژولها را تامین می نماید.
تجهیزات دوربینهای ترموگرافی تستو و سایر محصولات این کمپانی رو شرکت نوآوران پایش ارائه می دهد.
کمپانی آرتسیس ترکیه در زمینه تجهیزات آنالیز جریان فعالیت دارد شرکت نوآوران پایش نماینده و خدمات پس از فروش این شرکت را ارائه می دهد.
فروش و خدمات پس از فروش دوربینهای ترموگرافی شرکت فلر توسط شرکت نوآوران پایش در ایران صورت می پذیرد.
فروش و خدمات پس از فروش دوربینهای ترموگرافی و سایر محصولات فلوک را شرکت نوآوران پایش انجام می دهد.
کلیه محصولات گارانتی یک ساله

هیچگونه نگرانی بابت شکست صفحه و ... نداشته باشید.

خدمات پس از فروش ۱۰ساله

با خیال راحت درخواست بگذارید.

نوآوران پایش یکی از پیشگامان پایش وضعیت

از سال ۹۱ در حوزه خدمات، فروش و آموزش در خدمت شما هستیم.